Hogyan használhatjuk az ókori görög stíluselemeket a kortárs lakberendezésben?
Lehet nem az ókori Görögország jut elsőnek eszedbe amikor a kortárs lakberendezésre gondolsz, de meglepően sok hasonlóság van az ókori görög építészet és a mai trendekre érzékeny enteriőrök között. A klasszikus görög stílust az egyszerűség, a funkcionalitás és az elegancia hangsúlyozása jellemezte, mindemellett szoros kapcsolatban állt a természettel és a mitológiával. A harmóniára való törekvés, a tér arányainak kiemelése és a természethez való kapcsolódás, ma is meghatározó trendek, amikor az otthonunkban a kényelmet és szépséget igyekszünk megteremteni.
Az utóbbi időben több alkalommal jártam Görögországban, Athénban és Thesszalonikiban, ez pedig felelevenítette bennem az ókori görög építészet iránti rajongásomat. A görög lakberendezési és művészeti szalonokban járva szembetűnő, hogy a mai napig mennyire élő ez a formakincs és milyen bátran, magától érthetően használják a kortárs dizájnban is! Egy idő után a magazinokban és az interneten célzottan kutatom Mutatok néhány példát arra, hogyan tudunk ihletet meríteni ebből az időtlen klasszikus korszakból, mik azok az elemek, amelyek frissességükkel ma is megállják a helyüket a kortárs lakberendezésben.
A klasszikus görög oszlop, mint modern építészeti elem
A dór, ión és korinthoszi oszloprend, az ókori görög építészet alapja, az elmúlt évezredekben meghatározó eleme volt a klasszikus építészetnek. Főként nagyobb léptékű középületek, templomok, múzeumok, bankszékházak, hotelek és villák homlokzatain és belső tereiben alkalmazták az építészek, ezzel is mutatva a hely nagyvonalú eleganciáját, gazdagságát.
Kortárs példa az oszlopok minimalista megjelenítése Ed Tuttle építész tervezésében, ez a modern Akropoliszt idéző üdülőhely, az Aman Amanzoe. A tervezési alapelvek a mértékre, ritmusra, harmóniára, tisztaságra, természetességre, eleganciára és szépségre épülnek, ugyanakkor izgalmas ellentétekkel dolgozik, mint a dór egyszerűség és luxus, a kötött geometrikus és szabad formák, az ókori görög és nemzetközi kortárs látványelemek.
Designbútorok, amelyeket a klasszikus görög oszlopok inspiráltak
“Semmi sem modernebb, mint az ókor.”
– mondta Karl Lagerfeld, aki a divat mellett a lakberendezésben is maradandót alkotott. Világszerte egyedi tereket hozott létre, saját otthonaitól és irodáitól kezdve luxusszállodákon át egészen különleges magánlakásokig és saját tervezésű design bútor kollekcióig.
Az „Architectures” Karl Lagerfeld és Aline Asmar d’Amman építész közös munkája. A kétféle márványból – Arabescato Fantastico és Nero Marquina – készült kollekció mindegyik darabja kézműves technikával készült. A klasszikus márvány a kanonikus arányokkal egyszerre idézi fel az ókori görög építészeti tájat és a kortárs tervezőikon ikonikus fekete fehér látványvilágát.
Bár a stílus egyaránt az ókori görög oszlopokból merít, az anyagok a végletekig változatosak lehetnek. Lagerfeld márvány kollekciója mellett a Stúdió 65 által tervezett és a Gufram által gyártott CAPITELLO és ATTIKA bútorok poliuretán anyagból készülnek. Felületkezelésüknek köszönhetően kültéri és beltéri használatra is alkalmasak.
„Amikor egy fenséges görög oszlop leesik és különböző darabokra törik, Gufram nappalivá változik át.”
A CAPITELLO fotel az athéni Akropolisz tetején álló Erechtheion templom ion oszlopfejezetének hű reprodukciója, az ATTICA fotel és az ATTICA TL lerakóasztal az oszloptörzs keresztmetszete, egymásba összerakva egy oszlopot formáznak. A kollekciót 1971-től a mai napig változatlan formában gyártják, forgalmazzák, designboltok mellett több múzeumban is megtalálható, többek között a New York-i Metropolitan Múzeum állandó gyűjteményének is a része.
Az ókori görög mozaik
Az ókori görög világ legkorábbi mozaikjai az i.e. 5. század végén készültek fekete-fehér kavicsok felhasználásával. Az i.e. 4 sz. végén készült, pellai „Dionüszosz-házban” található 2,70 x 2,65 méteres mozaikpadló anyaga kavics, terrakotta és ólom. A mozaikok többségét geometriai vagy növényi minták díszítették, a fontosabb helyiségekben gyakran mitológiai vagy hétköznapi történeteket ábrázoltak.
Ma a mozaikok ugyanolyan impozánsak lehetnek, mint az ókori hellén birodalom pazar palotáiban. Bármilyen stílusban kifejezhetjük a művészi kézműves technikát, a páratlan eleganciát, a nemes anyagok luxusát. Padlón, falburkolaton, oszlopokon, mennyezeten de akár bútorokon is alkalmazhatjuk ezt a kortalan, megunhatatlan díszítést.
Marcel Wanders Pebbles kollekciója – ezek az alacsony, élénk színű kisasztalok – igazi ékszerdarabok! A kézzel készített kavicsokat arany- és üvegmozaikok díszítik, virágmintái misztikus szépséget varázsolnak minden térbe. Az egyedi darabok Bisazza mozaiklapokkal, hagyományos opus tessellatum technikával készülnek, így minden asztal egy aprólékos kézműves remekmű.
Időtlen megjelenésű kézműves kerámiák
Ez az első pillantásra kortárs kerámiának látszó “váza” valójában egy ókori görög kultikus edény i.e. 2300–1900-ból. A kernos népszerű edénytípus volt az ókori hellén világban, a kis tartályokban különféle felajánlások voltak elhelyezve, például virágok, gyümölcsök, méz, olaj és más élelmiszerek. Ezt a vázát egy korsóval és kancsóval 1829-ben fedezte fel Richard Copeland brit haditengerészeti tiszt, és ma a The Met-ben látható.
Az ókori görög kerámia nemcsak dísz, hanem történeteket elmesélő eszköz is volt, gondoljunk csak a klasszikus fekete- és vörös alakos vázákra. Az Antonio Aricò által tervezett ”Magna Graecia” kollekció a maga iróniájával szintén ókori történeteket mesél, így lép be kecsesen a kortárs mindennapokba. Ezeket a modern darabokat a tradíciókat figyelembe véve, de játékos szellemben tervezték, ami tökéletesen illeszkedik a gyártó Selettihez.
Személyes kedvenceim, a kykladikus szobrok
Az ókori kykladikus kultúra az Égei-tenger szigetein virágzott i.e. 3300-1100 között. Legismertebb típusa ez a márványfigura, leggyakrabban egyetlen, egész alakos női alak, elöl keresztbe font karokkal. A kükladikus kultúra legjellegzetesebb termékei, figuráinak absztrakt formái több huszadik és huszonegyedik századi művészre is hatással voltak, mint például Constantin Brancusi, Amedeo Modigliani, Alberto Giacometti, Barbara Hepworth, Henry Moore és Ai Weiwei.
Habár a megnevezett művészek alkotásai elsősorban múzeumokban és magángyűjteményekben találhatók, a kükladikus művek stílusa máig inspirációként szolgál otthonaink dekorációjához is. A leegyszerűsített formavilág, a precíz kidolgozás, a szimmetria és a tökéletes arányok a mai modern design letisztultságát idézik. Minimalista szobrok, geometrikus tárgyak, asztali díszek vagy faliképek segítségével olyan enteriőrt hozhatunk létre, amely egyszerre hordozza az ősi kultúrák szellemiségét és a kortárs otthonok kifinomult esztétikáját.